چرا امیرمومنان (ع) از قاتلان فاطمه (س) انتقام نگرفت؟

شهادت حضرت صدیقه زهرا (س) و تعدد دیدگاه هایی که برای ایام وقوع این حادثه غمبار وجود دارد در کنار مزار مطهر ایشان که تا به امروز پنهان باقی مانده است از جمله مسائلی است که شبهه افکننان بیشترین استفاده ها را برای ترویج افکرا مسموم خود در میان مسلمانان کرده اند هر چند که به فضل الهی نقشه های شوم آنها همواره نقش بر آب است...

    شبهه مطرح شده: چرا حضرت علی (ع) بعد از شهادت همسر خود فاطمة الزهراء (ع) انتقام او را نگرفت یا به فکر انتقام نبود؟

پاسخ: اولاً: به همان دلیلی که پیامبر اسلام (ص) از کسانی که قصد ترور آن حضرت را داشتند انتقام نگرفت. با این که طبق نقل صحیح مسلم (ج ،8 ص 123) «اثنى عشر منهم حرب لله ولرسوله فی الحیاة الدنیا ویوم یقوم الاشهاد» 12 نفر آنان محارب خدا و پیامبر در دنیا وآخرت بودند، پیامبر گرامی (ص) در پاسخ حذیفه و عمار که تقاضای قتل تروریست ها را کردند، فرمود: به صلاح نیست که شایع کنند که پیامبر اصحاب خود را به جرم تروریست بودن می کشد. «أکره أن یتحدّث الناس أنّ محمداً یقتل أصحابه» (تفسیر ابن کثیر ج 2 ص 323).
ثانیاً : پیامبر اسلام (ص) بعد از فتح مکه از وحشی قاتل حضرت حمزه، انتقام نگرفت، علی (ع) نیز از سنت پیامبر اسلام (ص) پیروی کرد.

 شبهه مطرح شده: چرا حضرت علی (ع) در آن صحنه هیچ واکنشی از خود نشان نداد ؟
پاسخ: اولا امام علی (ع) در قدم نخست از خود واکنش نشان داد؛ چنانچه آلوسی مفسر مشهور اهل سنت در این باره می‌نویسد:
عمر با غلاف شمشیر به پهلوی مبارک فاطمه و با تازیانه به بازوی حضرت زد. فاطمه صدا زد: یا ابتاه!، علی (ع) ناگهان از جا برخاست وگریبان عمر را گرفت و بر زمین زد و بر بینی و گردنش کوبید. (تفسیر آلوسی :3/124).
نقل این قضیه توسط آلوسی به هر نیتی که باشد نشانگر این است که واکنش علی (ع) در منابع معتبر شیعه در قرن اول و دوم شیعه وجود داشته است .
ثانیاً: برفرض این که واکنشی نشان نداده است، به همان دلیلی بوده که پیامبر اسلام (ص) در مکه مکرمه در قبال شکنجه صحابه و حتی قتل سمیه مادر عمار یاسر واکنش نشان نداد.
ثالثاً: وقتی یاران رسول خدا به خانه عثمان ریختند و متعرض همسر او شده و حتی دست او را با شمشیر قطع کردند عثمان هیچ واکنشی از خود نشان نداد .


شبهه مطرح شده: چرا با قاتلان دختر رسول خدا ص میانه خوبی داشت؟
پاسخ: حضرت علی (ع) نه تنها با قاتلان فاطمه (س) میانه خوبی نداشت بلکه در صحیح‌ بخاری آمده که حضرت علی دوست نداشت چهره عمر را ببیند؛ کَرَاهِیَةً لِمَحْضَرِ عُمَرَ .
و همچنین ابوبکر را استبدادگر می دانست (وَلَکِنَّکَ اسْتَبْدَدْتَ عَلَیْنَا بِالأَمْرِ)
صحیح بخاری: 5/82 ، ح4240.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)

/ 1 نظر / 9 بازدید
kavosh

خزان زود هنگام و کبود شدن یاس بوستان پیامبر تسلیت باد