برای باحجاب شدن حس خودنمایی و جلوه گری ات را بیشتر کن

http://laleha.com/weblog/gole-hijab.jpg

وقتی شمار بسیاری از مردم دچار گناه یا مشکلی می­شوند، باید این نکته را در نظر گرفت که تنها راه مقابله و مبارزه با این مشکل، توصیه و نهی ­های مستقیم نیست، اگر چه راه نهی و توصیه­ ی مستقیم را هم نباید فراموش کرد و انکار نمود. ولی در کنار تبلیغ­های ساده و مستقیم، باید به پیچیدگی­های مخاطب هم نیم­ نگاهی انداخت و متناسب با علت گناه کردنش، با او صحبت کرد و هدایتش نمود.
بدحجابی نیز چنین است. نباید نحوه ­ی ترویج حجاب در جامعه به گونه ­ای باشد، که گویا همه­ ی دخترهای بدحجاب این مرز و بوم، از بدحجابی­شان کاملا خرسند و خوشنودند و با افتخار و احساس رضایت سرشار به بدحجابی­شان می­بالند. مگر همه ی جوان­های بی­ نماز چنین ­اند؟ مگر هر جوانی که عادت به نگاه با گناه دارد، با رضایت خاطر به کارش ادامه می­دهد و از خودش کاملا راضی است؟ پر روشن است که چنین نیست. بسیاری از دختران بدحجاب هم از بدحجابیشان راضی نیستند و به حال دختران باحجاب غبطه می­خورند. البته وجود گونه­های دیگر بدحجابی و بی­حجابی را هم انکار نمی­کنم. اما آن چه می­خواهم بگویم، این است که همان گونه که عوامل بدحجابی بسیار است و گناه دختران بدحجاب، به یک اندازه نیست، راه و روش و لهجه­ ی سخن درباره ­ی حجاب و توصیه به حفظ حجاب هم نباید یک جور باشد.
علت بسیاری از بدحجابی­ ها غریزه ­ی جلوه ­گری دختران است.
بسیاری از دختران، به این علت بدحجاب هستند که می­ خواهند زیباییشان را به رخ بکشند. دختران از نمایاندن حُسنشان لذت می­برند، و از به دام انداختن دل جوانان کیف می­کنند. از طرف دیگر خداوند در آفرینش­شان هر چه ظرافت و زیبایی بود به کار انداخت و آنها را از همه­ ی مهارت­های دل­بری و عشوه ­گری بهره­ مند ساخت. در چنین شرایطی بدحجابی و هر آن چه که در جامعه می­بینی چندان دور از انتظار نخواهد بود. اینها صفاتی است که خداوند بر اساس حکمت خود در نهادِ دختران نهاد و هیچ راهی برای مبارزه با آنها قرار نداد.
دختران باحجاب چگونه با حجاب شدند؟

 

اما اینجا سؤالی به نظر می­رسد که شاید برای دختران بدحجاب به صورت جدی­ تر مطرح شده باشد، و آن این است که چطور می­شود یک دختر، به ویژه اگر دختر زیبارویی باشد، بدون آرایش و با حفظ کامل حجاب در جامعه حاضر می­شود؟ این دختر باحجاب چه روحیه و چه عالم مرموزی دارد که حتی با دور دیدن چشم اولیایش به حجابش دل بسته است؟
یکی از مهم­ترین فرق­ های دختران باحجاب، با دختران بدحجاب این است که دختران باحجاب، دختر­تر و در میل و گرایش­ های دخترانه نیرومندترند.
چیزی که انسان را خراب، و برای گرفتار شدن در گناه، آماده می­کند، بی­ توجهی به کشش­ها و گرایش­های خود است. تا انسان به خواسته­ ها و میل­های خود توجه نکرد، در میل­های خود قناعت خواهد ورزید و رفته رفته زندگی­ اش به گناه خواهد کشید.
ما می­دانیم که همه ­ی انسان­ها راحتی و آسایش را دوست دارند. برخی به همین دلیل، راحت­ طلب می­شوند و زندگی خود را به بیهودگی می­گذرانند. اما کسی که راحت­ طلب­ تر باشد و به فکر آسایش و آرامش عمیق­ تر و ماندگارتری است، به کار و تلاش و فعالیت مشغول خواهد شد.
داستان زیبایی ­دوستی دختران نیز همین است. هر چه یک دختر به زیبایی­اش بیشتر اهتمام بورزد، دست به کارهای بیشتر و سخت­ تری در راستای آرایش خود خواهد زد. او حتی حاضر است یک ساعت صورت خود را با ماسک زجر دهد تا به زیبایی طبیعی­ تر و ماندگارتری برسد. گاهی سالن آرایش به شکنجه ­گاه شبیه می­شود تا چند صباحی این دختر پوست بی­ مویی را تجربه کند. وبالأخره برخی دختران با پذیرش هزینه­ های کلان، حتی حاضر می­شوند بینی خود را عمل کنند و با همه­ ی درد و خطر آن بسازند. این همه کارهای زجرآور و گاه چندش­آور، به خاطر زیبایی­های چند روزه یا چند ساعته تحمل می­شود؛ یعنی زیبایی برای انسان­ها و به ویژه خانم­ها این­قدر مهم است.
خانم­های باحجاب هم درست همین روش را دنبال می­کنند. اما نگاهشان دقیق­ تر و کامل­تر است. اگر دختران بدحجاب آرزو دارند تا حدود چهل سالگی زیبا بمانند، دختران باحجاب، به فکر زیبایی جاوید هستند. آنها به فکر دل­بری از همه ­ی عالم و هستی هستند، نه چهار جوان خیابانی. در نگاه یک زن باحجاب، سراسر دنیا سالن آرایش است و حجاب، ماسک خوشایند و کم ­آزاری است که اثری چنین ماندگار و جاوید بر صورت زن به جای می­گذارد

/ 0 نظر / 21 بازدید