فتوای تاریخی که ادعای آزادی بیان غرب را پوچ کرد

به مناسبت فتوای تاریخی امام درباره سلمان رشدی

 

25بهمن ماه، یادآور فتوایی که غوغایی در جهان اسلام و جهان غرب به پا کرد و دست متجاوزین را از مذهب مسلمین جهان قطع کرد و هیمنه غرب با آن همه ادعای دموکراسی را شکست.

  25 بهمن ماه 1367،سال روز فتوای تاریخی امام خمینی(ره) درباره کتاب شیطانی نوشته سلمان رشدی و صدور حکم ارتداد وی در این روز بود.

در دهه 60 کتابی در قالب داستانی و تخیلی به نام «آیات شیطانی» به قلم سلمان رشدی به چاپ رسید و برای این کتاب تبلیغاتی بسیار وسیع و گسترده صورت گرفت این تبلیغاتی تا حدی بود که ساندی تایمز معروفترین روزنامه هفتگی چاپ لندن با تیراژی بیش از یک و نیم میلیون نسخه که در صفحاتی بالغ بر 180 صفحه ( با ضمائم) روزهای یکشنبه منتشر می گردید در ضمیمه ویژه کتابهای جدید ضمن معرفی این کتاب و نویسنده ان اعلام داشت « ایه ها ی شیطانی یک شاهکار ادبی است همچون یک تابلو هنری زیبا که هیچ رمانی در عصر ما به اوج ان نخواهد رسید » و سپس به بزرگ کردن هنر نویسندگی سلمان رشدی پرداخته بود.

این کتاب موهن پس از چاپ در محافل صهیونیستی بسیار مورد تشویق و تمجید قرار می گرفت و این در حالی بود که کتاب قدیمی « اولاد حارتنا» - بچه های محل ما – نوشته قصه پرداز مصری «نجیب محفوظ » که در اهانت به پیمبران ابراهیمی نوشته شده بود و محتوایی همچون آیه های شیطانی داشت به تازگی برنده جایزه نوبل شده بود و این دو کتاب در کنار هم زنگ خطری بود برای مسلمانان و  نشانه ای از یک تؤطئه فرهنگی و صدور یک محصول جدید از غرب و مجمع شیاطین .

پس از انتشار این کتاب صدای مسلمانان جهان بر می خیزد به طوری که هشدار هایی برای توقف چاپ این کتاب به ناشران داده می شود و  از سوی دیگر اقداماتی حقوقی برای محدود کردن نشر و انتشار آیات شیطانی و محکومیت رشدی اغاز می گردد که از انتشار این اثر جلوگیری نمایند.

در نقاط مختلف جهان چون انگلستان اعتراضاتی از سوی مسلمانان صورت گرفت ولی بازتاب زیادی نداشت و در برخی از کشور های مسلمان ورود و توزیع این کتاب ممنوع اعلام شده بود ولی در برخی کشور ها اعتراضات بالا گرفت همچون پاکستان که مردم به صورت گسترده اعتراضاتی داشتند.

در پی نشر این کتاب و اتفاقاتی که پیرامون آن رخ داد امام خمینی(ه) با تدبیر هر چه تمام تر در حرکتی که نقطه عطفی برای این ماجرا بود فتوایی صادر کردند.

متن آن فتوا به شرح زیر است:

انا لله و انا الیه راجعون
به اطلاع ملت غیور سراسر جهان می رسانم مولف کتاب آیات شیطانی که علیه اسلام و پیامبر و قران تنظیم و چاپ و نشر شده است ، همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن محکوم به اعدام می باشند . از مسلمانان غیور می خواهیم تا در هر نقطه که آنان را یافتند سریعا آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرات نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس در این راه کشته شود شهید است انشاءالله .

ضمنا اگر کسی دسترسی به مولف کتاب دارد ولی خود قدرت اعدام او را ندارد او را به مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد .

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

روح الله الموسوی الخمینی

بدین سان فرمان تاریخی امام پتانسیل عظیم نیروهای مسلمان را آشکار کرد و موجی توفنده از توده های میلیاردی موحدین مسلم در مصاف با کفر پدید آورد که ارکان وجودی قطب های استکبار را به لرزه درآورد .
در اواخر اسفند سال 67 نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی نامه ای با بیش از 170 امضاء خواستار برخورد مناسب کنفرانس بین المجالس با مسأله انتشار کتاب آیات شیطانی شدند.

در همین زمان وزارت امور خارجه ایران سفیر و کاردار چند کشور اروپایی را که نسبت به فتوای امام موضع غیر منطقی اتخاذ کرده بودند احضار کرد و به موضع گیری دولت آنها شدیدا اعترض کرد .

مجلس شورای اسلامی نیزبه خاطر موضع غیر اصولی دولت انگلیس از موضوع سلمان رشدی به دولت انگلیس ضرب الاجل یک هفته ای داد تا به اصطلاح به موضع خود بپردازد و از اقدامات غیر اصولی خود نسبت به این ماجرا عذرخواهی کند . در غیر این صورت دولت جمهوری اسلامی ایران باید ظرف یک هفته اقدام به قطع رابطه با انگلیس نماید . وزیر خارجه انگلیس ضمن ابراز تاسف از انتشار کتاب آیات شیطانی خود و دولت متبوع خود را جدا از مسئولیت این کتاب دانست لیکن این اظهارات به خاطر آنکه فاقد عذرخواهی رسمی و علنی لندن از مسلمانان جهان بود وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در 16 اسفند 1367یعنی در پایان ضرب الاجل یک هفته ای مجلس شورای اسلامی رسما روابط سیاسی خود را با انگلیس قطع کرد .

در حرکتی دیگر ناشر انگلیسی این کتاب اذعان کرد ما و نویسنده ، هیچ قصد رنجاندن مسلمانان را نداشته ایم . ما از درد و رنجی که کتاب مذکور موجب آن گردیده خیلی متأسفیم . انتشار آیات شیطانی یک کتاب داستان سرایی شدیدا خیالی توسط یکی از نویسندگان پیشرو دنیاست و بر اساس اصل آزادی بیان که یکی از پایه های دمکراسی محسوب می شود ، استوار است و سلمان رشدی با عذر خواهی بدین شرح که من درک می کنم که مسلمانان در بسیاری از نقاط به راستی از انتشار رمان من آزرده خاطر شده اند و از اینکه انتشار این کتاب، احساسات پیروان راستین و صادق اسلام را جریحه دار کرده متأسفم . رمان من یک عدول خیالی از اسلام است . نیت من هرگز حمله علیه اسلام نبوده است وی سعی کرد خود را نادم و فردی که توبه کرده تا شاید خشم مسلمانان فرو کش کند نشان دهد و در انجام  این موضوع تا حدی موفق بود زیرا شایعه شد امام خمینی(ره) حکم خود را عوض کرده و در این مورد از سوی دفتر امام تکذیبیه ای با مضمون زیر صادر شد:

رسانه های گروهی استعماری خارجی به دروغ به مسئولین نظام جمهوری اسلامی نسبت می دهند که اگر نویسنده کتاب آیات شیطانی توبه کند حکم اعدام درباره او لغو می گردد .

امام خمینی(ره) فرمودند:

این موضوع صد در صد تکذیب می گردد . سلمان رشدی اگر توبه کند و زاهد زمان گردد بر هر مسلمان واجب است با جان و مال تمامی هم خود را به کار گیرد تا او را به درک واصل گرداند
حضرت امام خمینی اضافه کردند : اگر غیر مسلمانی از مکان او مطلع گردد و قدرت این را داشته باشد تا سریعتر از مسلمانان او را اعدام کند ، بر مسلمانان واجب است آنچه را در قبال این عمل می خواهد به عنوان جایزه و یا مزد عمل به او بپردازند .

و اما عاقبت رشدی بدینجا ختم شد که او اکنون در خانه ای امن که توسط پلیس انگلیس برایش در نظر گرفته شده و هزینه ای معادل دویست هزار پوند در سال را در بر دارد ، زندگی می کند . علی رغم آنکه رشدی در زندان نیست اما قادر به یک زندگی عادی هم نبوده و نمی تواند طعم آزادی را بچشد . شش محافظ که سه تن آنها همیشه مسلحند از او مراقبت می کنند . غذایش از مکانی خاص تهیه می شود تا مسموم نباشد و قبل از تاریک شدن هوا برای هواخوری حق ندارد به حیات منزلش بیاید .

/ 3 نظر / 10 بازدید
kavosh

سلام . بسیار عالیه تو روزی که همه یا به فکر روز ولنتاین هستن یا به فکر فتنه دوباره ی فتنه گر ها شما به فکر فتوای1367 امام خمینی هستید //

آزاد اندیش

سلام خواهر جونم خوبی؟ راستشو بخوای نخوندم اومدم احوالتو بپرسم راستی کنکور نداشتی ؟ داری؟ دادی؟ بالاخره خسته نباشی

ولایت اعلا

قال رسو الله ص [گل] آيا شما را از چيزى خبر ندهم كه اگر به آن عمل كنيد، شيطان از شما دور شود، چندان كه مشرق از مغرب دور است؟ عرض كردند: چرا. فرمودند: روزه روى شيطان را سياه مى‏كند، صدقه پشت او را مى‏شكند، دوست داشتن براى خدا و هميارى در كار نيك، ريشه او را مى‏كند و استغفار شاهرگش را مى‏زند. ميراث حديث شيعه ، ج 2، ص 20، ح.